Godziny otwarcia
Pn. – Pt. 08:30-16:30

ul. Wietnamska 3 / lok. U2
52-117 Wrocław, Polska

Woda stanowi podstawę funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Jej jakość daje realne przełożenie na stan instalacji, w której krąży. Technologie uzdatniania wody powinny być obiektem zainteresowania wszystkich, którym zależy na komforcie i jakości użytkowania życiodajnej cieczy. Aby mieć pewność tego, że wydobywana z różnego rodzaju ujęć woda jest zdatna do spożycia, należy poddać ją procesowi uzdatniania.

Kogo dotyczy problem?

W znacznej części ujęć komunalnych istnieje problem z jakością zbiorników wodnych, które są nadmiernie chlorowane, aby zlikwidować znajdujące się w nich bakterie, wirusy i grzyby. Taki stan powodują również nieodnowione sieci przesyłowe, które wtórnie zanieczyszczają sieć. Z tego względu oczyszczanie jest często niezbędne. Uzdatnianie wody polega na poprawie jej jakości tak, aby spełniała określone prawnie standardy i mogła być użytkowana w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Jaką metodę wybrać?

Nieuzdatniona woda jest poddawana odpowiednim procesom technologicznym, żeby ostatecznie spełnić parametry określone przez klienta. Dobranie skutecznej metody zależy od składu fizykochemicznego cieczy. Każde działanie powinno zostać wcześniej dokładnie przemyślane i zaplanowane. Zastosowanie danej technologii jest zdeterminowane kilkoma podstawowymi czynnikami. O wyborze decyduje sam rodzaj poddawanej uzdatnianiu wody. Jest to w dużej mierze zdeterminowane tym, czy mamy do czynienia z wodą powierzchniową czy podziemną. Wody powierzchniowe są bardziej narażone na zanieczyszczenia, szczególnie antropogeniczne, a więc wynikające z działalności człowieka. Dlatego też proces uzdatniania wody jest tu zazwyczaj skomplikowany i konieczna jest późniejsza regularna kontrola. Rodzaj wody oraz cel inwestycyjny decydują o zastosowaniu konkretnych działań. Niezbędne do dokonania odpowiedniego wyboru jest doświadczenie oraz wiedza technologów przygotowujących projekty.

Korzyści z uzdatnionej wody

Decydując się na domowe uzdatnianie, możemy osiągnąć istotne korzyści, które będą odczuwalne w codziennym życiu. Wniesie to wiele ułatwień do codziennych czynności oraz pozwoli na oszczędności odczuwalne na przestrzeni lat. Niewiele osób wie, że już 1 mm kamienia powoduje wzrost zużycia energii nawet do 10%. Korzyścią jest także ochrona rur, które przestaną być narażone na osadzanie się na nich kamienia zmniejszającego przepływ i ciśnienie. Chroniona jest także armatura, zniknie problem zniszczonych uszczelek oraz korozji. Zastosowanie systemu z węglem aktywnym sprawia również, że ciecz zyskuje idealną barwę i lepsze walory smakowe.

Etapy uzdatniania wody

  • Napowietrzenie — w początkowej fazie główny nacisk kładzie się na natlenienie wody oraz usunięcie z niej niekorzystnych gazów.
  • Filtrowanie (w wyniku odwróconej osmozy lub na złożu filtracyjnym) — pozwala na odseparowanie niechcianych substancji.
  • Dezynfekcja — najważniejszy etap uzdatniania wody, powoduje wyeliminowanie zagrożeń chorobotwórczych wywołanych występowaniem bakterii, wirusów oraz grzybów.
  • Zmiękczanie — jest to ostatnia część całego procesu, którą wprowadza się głównie w miejscach, w których woda ma być wykorzystywana do celów przemysłowych.

Dlaczego warto uzdatniać wodę?

W wielu miejscach istnieje duży problem z jakością podłączonej wody. W zależności od twardości cieczy oraz innych parametrów może to powodować wiele problemów. Najczęściej w środowisku domowym pojawiają się takie kłopoty jak kamień oraz osad w czajniku, pralce, bateriach łazienkowych, kuchennych, zmywarkach i wielu innych sprzętach AGD. Często pojawiają się także trudne do zlikwidowania rdzawe zacieki będące efektem wysokiej zawartości manganu i żelaza. W wielu przypadkach może temu towarzyszyć nieprzyjemny zapach chloru. Rozwiązaniem takich kłopotów jest domowa stacja uzdatniania wody, która ją zmiękczy, poprawiając jednocześnie smak i właściwości. Uzdatniona woda jest wykorzystywana w życiu codziennym do picia oraz innych czynności związanych z bytem człowieka. Szczególnie ważne jest także uzdatnienie wody w przemyśle, zwłaszcza takim jak spożywczy, medyczny czy farmaceutyczny. Tu istotne dodatkowo jest to, aby ciecz była wystarczająco miękka, co pozwoli uniknąć szkód w instalacjach lub maszynach.

Woda w mieście

Wielu ludzi w obecnych czasach przeprowadza się z dużych miast i obszarów zabudowanych na tereny wolne od zaludnionych osiedli, asfaltowych dróg, dużej ilości ludzi i motoryzacji, wybierając bardziej spokojne warunki życia i decydując się na własne małe gospodarstwo. Często małe miejscowości i wioski nie posiadają sieci wodnokanalizacyjnej, albo jej użytkowanie jest ograniczone.

W tych przypadkach jedynym wyjściem jest posiadanie własnego ujęcia wody –  studni kopanej albo wierconej. W tym momencie pojawiają się pierwsze wątpliwości, ponieważ ludzie mieszkający całe życie w mieście myślą często, że woda z kranu dostarczona przez miasto jest złej jakości i nie nadaje się do użycia. I to jest właśnie duży błąd. Zgodzimy się, że picie wody bezpośrednio z kranu nie jest zdrowe. Jednak używanie jej do celów takich jak zmywanie, pranie, prysznic itd. nadaje się jak najbardziej, ponieważ taka woda jestprzezroczysta, nie śmierdzi, nie jest agresywna dla skóry.

Nieuzdatniona woda z ujęcia własnego

Jeszcze inną kwestią jest woda nieuzdatniona pobierana bezpośrednio z ujęcia własnego. Taka woda leci z kranów w nowo wybudowanych domkach na drogie bielutkie przybory sanitarne, pozostawiając na nich nieestetyczne brązowo-czerwone ślady, w dodatku śmierdzi zgniłymi jajami i mocno podrażnia skórę. 

Powstaje pewien paradoks. Teraz przyjeżdżając do rodziny mieszkającej w mieście idzie sobie człowiek pod prysznic i długo stoi pod nim uzyskując wiele satysfakcji z wody miejskiej – “Dobrze, śmierdzi chlorem i jest twarda, ale to nic”. No i tutaj zaczyna się poszukiwanie dobrego rozwiązania w jaki sposób uzdatnić wodę we własnym domu.

Zawsze gdy spotykamy się z jakimś problemem szukamy sensownego wyjścia z niekorzystnej sytuacji. Tak jest i z uzdatnianiem wody. Głównym problemem jest usuwanie z wody szkodliwych związków i doprowadzenie jej do jakości pozwalającej na spożywanie i używanie w domu.

Badanie jakości wody

Na początku wszystkich działań musimy ją przebadać. Badanie wody da nam pełny obraz z jakim pacjentem mamy do czynienia.To jest pierwszy i niezbędny krok do rozpoczęcia dobrej drogi do uzyskania wysokiej jakości wody z własnego ujęcia. Jeżeli chodzi o użytek domowy, w razie posiadania własnego ujęcia wody, najczęściej spotykane problemy z wodą na obszarze Polski – to ponadnormatywne zawartości żelaza, manganu, nieprzyjemny zapach, zabarwienia, mętność, twardość, skażenie mikrobiologiczne.

Te wszystkie wskaźniki nie tylko czynią wodę bezużyteczną pod kątem spożycia, ale też powodują wiele nieprzyjemności w jej użytkowaniu.

Dobór właściwej technologii uzdatniania

Bardzo ważnym aspektem w doborze urządzeń do uzdatniania wody, jest dobór właściwej technologii uzdatniania, bo w wyniku uzdatniania wprowadzamy zmiany w składzie wody.  Niewłaściwe dobrana technologia może nie tylko nie dać skutku, ale też jeszcze bardziej pogorszyć stan wody. Na dzień dzisiejszy istnieje bardzo wiele technologii uzdatniania, polegających na różnych procesach zachodzących między innymi  w środowisku naturalnym.

Decydując się i wybierając ten czy inny układ uzdatniania, lepiej zwracać uwagę na prostotę i nawiązanie do procesów naturalnych. W większości przypadków decydującym czynnikiem w wyborze jest cena. Na rynku uzdatniania coraz częściej występują pojedyncze urządzenia, które mogą załatwić każdy problem z wodą, są malutkie, fajnie wyglądają i nie potrzebują żadnego serwisowania. Oczywiste jest, że coś tu jest podejrzane. Przecież gminne stacje są naprawdę duże, ich działanie opiera się o wiele różnych etapów filtracji, potrzebują ciągłego monitorowania i obsługi. Tak samo i przydomowa stacja uzdatniania wody potrzebuje systemowego nadzoru, serwisu, fachowego wyregulowania i uruchomienia.

Cudów nie ma i te małe wielofunkcyjne urządzenia “dobre na wszystko” niestety nie będą dawały rady i jak już wspomniałem, będą wprowadzać jeszcze gorsze zmiany w składzie wody, bo działają we współpracy z procesami chemicznymi, których zastosowanie nie jest zdrowe.

Proces uzdatniania – jest naturalnym procesem i wszystkie najlepsze rozwiązania w uzdatnianiu wody zaczerpnięte zostały ze środowiska naturalnego.

Na czym polega uzdatnianie wody?
Oceń